Klinčeky sú vlastne usušené, neroztvorené púčiky kvetov, ktoré sa zbierajú ešte pred tým, ako sa roztvoria. Pomenovanie získali podľa svojho vzhľadu, ktoré hodnoverne pripomína klasický klinec.
Klinček celý
Pôvod | Madagaskar, Brazília |
Celé stáročia sa zaraďoval medzi všelieky. Svoju pozornosť pútal predovšetkým pre svoje protizápalové účinky.
Najznámejší je vari pre jeho schopnosť zastaviť bolesť zubov. Jeho pôsobenie spočíva v tom, že dokáže stlmiť citlivosť zubného nervu a preto sa úspešne používa pri neuralgii zubov a rôznych zubných zápaloch. Z klinčeka sa získava silica, ktorá má vplyv aj na zažívací trakt. Odporúča sa pri zlom trávení, hnačke, kŕčoch.
Pôsobí aj ako antiseptikum, dokáže stimulovať nervový systém.
Pri inhalácii klinčeky pomáhajú dezinfikovať dýchacie cesty a liečia prieduškové zápaly. Klinček má aj afrodiziakálne účinky a je jedným z najsilnejších antioxidantov.
Jeho chuť je korenisto-štipľavá, preto ho treba používať s mierou. Pri správnom dávkovaní však zaujímavo ochutí sladké aj slané jedlá.
V Holandsku ho zvyknú pridávať do syra, v Anglicku do jablkového koláča, v Nemecku s jeho pridaním pečú korenený chlieb. V ázijských krajinách je klinček súčasťou kari korenia.
Na Slovensku sa klinček používa hlavne na prípravu mnohých konzervačných nálevov a zaváranín. Klinček možete aj napichať do citrusového ovocia a vytvoríte tak jednoduchý osviežovač vzduchu.